czytaj więcej

Archiwum Państwowe w Szczecinie

Witamy na stronie Archiwum Państwowego w Szczecinie

Zapraszamy do zapoznania się z naszą instytucją i zbiorami

czytaj więcej

Archiwum Państwowe w Szczecinie

Zapraszamy na Zachodniopomorskie Dni Dziedzictwa 2024

Serdecznie zapraszamy na kolejną edycję Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa. Zaplanowaliśmy wydarzenia na 10 i 24 września br. 

Zgodnie z ogólnopolskim hasłem przewodnim "Szlaki, Sieci. Połączenia" przygotowaliśmy dla Państwa następujący program:

10 września 2024 r. (wtorek)

Szlaki nieoczywiste. Wędrówki dalekie i bliskie w świecie książek i dokumentów

W programie spotkania:

10:00 | Uroczyste przekazanie spuścizny Bogusława Borysowicza przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej „Pomorze Zachodnie” oraz spuścizny Jana Matury przez syna Jakuba

Bogusław Borysowicz – powstaniec warszawski, wieloletni pracownik Przedsiębiorstwa Połowów Dalekomorskich i Usług Rybackich „Gryf”, kronikarz szczecińskiego i polskiego rybołówstwa dalekomorskiego, współtwórca receptury paprykarza szczecińskiego.

Jan Matura – regionalista, społecznik, nauczyciel, pracownik Miejskiego Ośrodka Kultury w Policach, autor książek i artykułów o historii Polic i okolicznych miejscowości, lokalny kronikarz, akwarelista, aktywny sportowiec i propagator sportu.

11.00 | Prelekcja dr Janiny Kosman (AP Szczecin) Wędrówki dalekie i bliskie w świecie książek

11.30 | Prelekcja dr. hab. Pawła Guta (AP Szczecin) Wędrówki dalekie i bliskie w świecie dokumentów archiwalnych

 

24 września 2024 r. (wtorek), godz. 11.00

Szlaki nieoczywiste, czyli Hugenoci i Tatarzy w Szczecinie

W trakcie spotkania pod wspólnym hasłem Zasoby Archiwum Państwowego w Szczecinie jako źródło wiedzy o zjawisku migracji odbędą się prelekcje:

  • dr Marian Kalemba (wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Alliance Française w Szczecinie),
    Z Francji do Szczecina. Szlaki wędrówek rodzin hugenockich po Europie w XVII i XVIII wieku
  • Małgorzata Duras (kierownik Oddziału V – Popularyzacji Zasobu Archiwalnego Archiwum Państwowego w Szczecinie), Wspólnota Tatarska na Ziemiach Zachodnich

O Europejskich Dniach Dziedzictwa

Europejskie Dni Dziedzictwa (EDD) to cykliczny projekt kulturalny, społeczny i edukacyjny. Głównym jego celem jest edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego. W ramach EDD uczestnicy mogą bezpłatnie zwiedzać najciekawsze zabytki w swojej okolicy, także te na co dzień niedostępne, oraz korzystać z szerokiego wachlarza wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych.

Ogólnopolskim koordynatorem obchodów EDD jest Narodowy Instytut Dziedzictwa. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem Szlaki. Sieci. Połączenia.

Regionalną częścią EDD są Zachodniopomorskie Dni Dziedzictwa, odbywające się pod stałym hasłem „Przestrzenie dziedzictwa”. Ich koordynatorem w imieniu Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego jest Biuro Dokumentacji Zabytków w Szczecinie.

 

 

Data publikacji 26 sierpnia 2024