czytaj więcej

Archiwum Państwowe w Szczecinie

Witamy na stronie Archiwum Państwowego w Szczecinie

Zapraszamy do zapoznania się z naszą instytucją i zbiorami

czytaj więcej

Archiwum Państwowe w Szczecinie

Wystawa „Chłopi w Archiwach” otwarta w Międzyzdrojach!

5 lipca 2024 r. na Promenadzie Gwiazd w Międzyzdrojach odbył się uroczysty wernisaż wystawy plenerowej „Chłopi w Archiwach”, przygotowanej przez Archiwa Państwowe.

Wydarzenie otwierali: zastępca Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych dr hab. Lucyna Harc, dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie dr hab. Krzysztof Kowalczyk, dyrektor Archiwum Państwowego w Warszawie Magdalena Wiercińska, kurator wystawy, oraz burmistrz Międzyzdrojów Mateusz Bobek. Obecna była również dyrektor Archiwum Państwowego w Koszalinie Katarzyna Królczyk oraz odtwórca roli Macieja Boryny, aktor Mirosław Baka.

O wystawie

Ekspozycja to inicjatywa Archiwów Państwowych związana z przypadającą w tym roku 100. rocznicą przyznania Władysławowi Reymontowi literackiej Nagrody Nobla za powieść „Chłopi”.

Na wystawie zestawiono ze sobą kadry z najnowszej ekranizacji słynnej powieści (we współpracy z BreakThru Films) oraz skany archiwaliów z zasobu Archiwów Państwowych, m.in. dokumenty, zdjęcia, gazety, szkice, rękopisy i grafiki. Opowiadają one o życiu chłopów na przełomie XIX i XX wieku, ich tradycjach i folklorze, a także o życiu i twórczości Władysława Reymonta oraz o sztuce Młodej Polski.

Wystawę będzie można oglądać do końca sierpnia na Promenadzie Gwiazd w Międzyzdrojach (przy punkcie informacji turystycznej obok Międzynarodowego Domu Kultury).

Kurator wystawy: Magdalena Wiercińska, scenariusz i teksty: Adam Węgłowski, projekt graficzny: Anastazja Smyk

Film „Chłopi”

Powieść „Chłopi” Władysława Reymonta na ekran przenoszona była trzykrotnie. Ostatnia ekranizacja z 2023 r., w reżyserii DK i Hugh Welchmanów, to pełnometrażowy film zrealizowany techniką animacji malarskiej w oparciu o sceny nagrane z udziałem aktorów.

Po uroczystym otwarciu wystawy w miejscowym Kinie Eva odbyła się projekcja filmu. Poprzedziło ją spotkanie-rozmowa redaktora Tomasza Raczka z gościem specjalnym, aktorem Mirosławem Baką – odtwórcą roli Macieja Boryny.

Wydarzenie było częścią odbywającego się w dniach 4-6 lipca 27. Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach.

Galeria

 

   
 

Fot. Bartosz Sitarz, APSz

 

Data publikacji 8 lipca 2024