czytaj więcej

Archiwum Państwowe w Szczecinie

Witamy na stronie Archiwum Państwowego w Szczecinie

Zapraszamy do zapoznania się z naszą instytucją i zbiorami

czytaj więcej

Archiwum Państwowe w Szczecinie

Pomoc instytucjom polonijnym

W ramach programu Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych realizowanych ze środków MKiDN pod koniec ubiegłego roku Iga Bańkowska z APSz była oddelegowana do pracy w Archiwum Rzymskim Domu Generalnego Zakonu Zmartwychwstańców.

Zgromadzenie Zmartwychwstania Pana Naszego Jezusa Chrystusa zostało powołane do życia na Wielkiej Emigracji w Paryżu w 1836 r. Wedle przekazów impuls do powołania polskiego zakonu wyszedł od Adama Mickiewicza. Założycielem został Bogdan Jański, a jako współzałożycieli należy wskazać jego uczniów: Piotra Semenenko i Hieronima Kajsiewicza, którzy już od 1837 r. prowadzili swoją działalność w Rzymie. Główne obszary działalności to duszpasterstwo, działalność charytatywna, wychowanie dzieci i młodzieży. Dzięki ich staraniom udało się założyć w 1866 r. Papieskie Kolegium Polskie w Rzymie, które prowadzili do 1938 r.

Mimo obecnie międzynarodowego charakteru, Zakon Księży Zmartwychwstańców powstał jako polski, a sprawy polskie, w tym wspieranie dążeń niepodległościowych Polaków, bronienie polskiej kultury, skupianie wokół siebie przedstawicieli Wielkiej Emigracji leżały u jego podstaw, co ma odzwierciedlenie we wspaniałych zbiorach archiwalnych, liczących przeszło 80 000 dokumentów.

W serwisie Szukaj w Archiwach są już dostępne skany listów skreślonych rękami wieszczów Adama Mickiewicza i Cypriana Kamila Norwida, pochodzące z Archiwum Rzymskiego.

Mamy nadzieję, iż z czasem liczba dostępnych skanów z tego zasobu będzie się powiększać rozsławiając działalność Zgromadzenia i Polaków żyjących na emigracji.

Data publikacji 16 stycznia 2020