Archiwum Państwowe w Szczecinie

Witamy na stronie Archiwum Państwowego w Szczecinie

Zapraszamy do zapoznania się z naszą instytucją i zbiorami

czytaj więcej

Archiwum Państwowe w Szczecinie

Międzynarodowy Dzień Archiwów 2022 – „Junak – szczecińska legenda”

Międzynarodowy Dzień Archiwów jest obchodzony dorocznie 9 czerwca. Święto archiwów zostało ustanowione podczas 16. Międzynarodowego Kongresu Archiwów w Kuala Lumpur dla upamiętnienia utworzenia pod auspicjami UNESCO w 1948 r. Międzynarodowej Rady Archiwów.

Tegoroczna odsłona MDA w Szczecinie odbyła w sobotę 4 czerwca pod hasłem: „Junak – szczecińska legenda”.

Pierwsza wydarzenia odbyła się na Wałach Chrobrego w Szczecinie, gdzie, za uprzednią zgodą Miejskiego Konserwatora Zabytków, pięciu śmiałków z nieformalnej Grupy Motocyklowej „Dziki Junak”, odtworzyło wjazd Junakami crossowymi po schodach Wałów Chrobrego.

Tym samym upamiętniono 70. rocznicę powstania pierwszych projektów legendarnego, polskiego motocykla ciężkiego, jedynej polskiej konstrukcji z silnikiem czterosuwowym (rodem z czasów PRL), produkowanego przez Szczecińską Fabrykę Motocykli w latach 1956-1965 – Junaka. Jednym z elementów promocji Junaków, w czasie gdy motocykle te były produkowane, były takie właśnie wjazdy. Jeden z nich został zarejestrowany w 1961 r. przez Polską Kronikę Filmową.

Druga część odbyła się w Archiwum Państwowym w Szczecinie, gdzie miała miejsce prezentacja ponad 40 zabytkowych stalowych rumaków, skrupulatnie odrestaurowanych i to one stanowiły tego dnia gwóźdź programu.

Poza tym była okazja do rozmów, posłuchania wykładów (Jacka Ogrodniczaka – „Jak Junak przeszedł do legendy) i Zenona Młotka – „Od Junaka do Stowarzyszenia”), obejrzenia wystawy materiałów archiwalnych z zasobu AP w Szczecinie, zobaczenia zabytkowej siedziby Archiwum i możliwość do wyrażenia swojej ekspresji artystycznej, tj. zmierzenia się z zadaniami w zakątku z archiwalnymi kolorowankami. Warto dodać, że w Archiwum Państwowym w Szczecinie jest przechowywana dokumentacja aktowa i techniczna dotycząca produkcji motocykli „Junak”.

Organizatorzy: Archiwum Państwowe w Szczecinie, Stowarzyszenie Miłośników i Posiadaczy Motocykla Junak SFM oraz Grupa Motocyklowa „Dziki Junak”

 

Data publikacji 10 czerwca 2022