Archiwum Państwowe w Szczecinie
Konkurs „Wojna polsko-bolszewicka 1919/1921”

Plakat z zasobu Archiwum Akt Nowych w Warszawie.
Zapraszamy młodzież zachodniopomorskich szkół ponadpodstawowych do udziału w konkursie wiedzy historycznej pt. „Wojna polsko-bolszewicka 1919/1921”, zorganizowanym przez Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty panią Magdalenę Zarębską-Kuleszę oraz Dyrektora Archiwum Państwowego w Szczecinie pana Krzysztofa Kowalczyka.
Konkurs skierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych z województwa zachodniopomorskiego. Jego tematyka dotyczyć będzie: utworzenia Rosji Sowieckiej, odrodzenia państwa polskiego, koncepcji politycznych Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego, sytuacji geopolitycznej w Europie w 1919 r. pierwszych starć polsko-bolszewickich w 1919 r., zajęcia Wilna, rozmów polsko-bolszewickich w 1919 r., wyprawy kijowskiej w 1920 r., ofensywy Armii Czerwonej, Bitwy Warszawskiej i bitwy nad Niemnem, zawieszenia broni i podpisania traktatu ryskiego w 1921 r.
Celem przedsięwzięcia jest upamiętnienie Bitwy Warszawskiej w związku z przypadającą setną rocznicą wydarzenia i ogłoszeniem przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej roku 2020 Rokiem Bitwy Warszawskiej. Chcemy również popularyzować wśród młodzieży zachodniopomorskich szkół i placówek oświatowych wiedzę historyczną na temat wydarzeń, bohaterów i symboli związanych z wojną polsko-bolszewicką oraz umożliwić uczniom lepsze zrozumienie doniosłych i przełomowych wydarzeń historycznych w dziejach Polski. Pragniemy, by nasi uczniowie otrzymali rzetelną wiedzę o Tych, dzięki którym dziś możemy żyć w wolnej ojczyźnie, ale przede wszystkim chcemy rozbudzić w nich głód tej wiedzy, chęć dążenia to poszukiwań informacji o tamtych wydarzeniach, szukania autorytetów w tamtych bohaterach.
Wierzymy, że zechcą Państwo przyłączyć się do podjętych przez nas działań na rzecz edukacji historycznej i wychowania ku wartościom patriotycznym.
Niezbędne dokumenty oraz więcej informacji na stronie Kuratorium Oświaty w Szczecinie.
Konkurs uzyskał Honorowy Patronat:
Ministra Edukacji Narodowej i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
![]() |
![]() |
Data publikacji 4 września 2020