czytaj więcej

Archiwum Państwowe w Szczecinie

Witamy na stronie Archiwum Państwowego w Szczecinie

Zapraszamy do zapoznania się z naszą instytucją i zbiorami

czytaj więcej

Archiwum Państwowe w Szczecinie

Dzień Darczyńcy w Archiwum Państwowym w Szczecinie

6 grudnia 2023 r., w Dzień Darczyńcy, przy sypiącym za oknem śniegu, w Archiwum Państwowym w Szczecinie odbyło się uroczyste podpisanie umowy z panem Markiem Biczykiem na przekazanie do narodowego zasobu archiwalnego jego spuścizny fotograficznej, obejmującej ponad 150 tys. klatek negatywów z lat 1992-2003. Archiwum reprezentował dyrektor, dr hab. Krzysztof Kowalczyk oraz mgr Andrzej Jabłoński.

Podarowany nam zbiór dotyczy przede wszystkim życia sportowego i kulturalnego Szczecina i regionu. Znajdziemy tam zdjęcia z meczy piłki nożnej – Pogoni Szczecin, ale też Odry Szczecin, Chemika Police, Floty Świnoujście, męskiej i kobiecej siatkówki, piłki ręcznej i koszykówki, jak również z turniejów tenisowych, regat żeglarskich, imprez biegowych, a także wydarzeń kulturalnych i imprez rozrywkowych. Pan Marek Biczyk na zdjęciach uwieczniał Szczecin i inne miejscowości województwa.
 

Przebieg wydarzenia

W trakcie środowej uroczystości skupiliśmy się na tej części pokaźnego zbioru dokumentującej historię klubu piłkarskiego Pogoń Szczecin, jego piłkarzy, trenerów i kibiców. Z tego też względu w imprezie wzięli udział zaproszeni goście:
  • przedstawiciele zarządu Pogoń Szczecin: Michał Tobiasz – specjalista ds. klubowego muzeum, oraz Krzysztof Klich,
  • byli zawodnicy klubu: Robert Dymkowski i Olgierd Moskalewicz,
  • przedstawiciele Stowarzyszenia Pogoń Walcząca - Janusz Błaszczyk (zarazem autor monografii Pogoni) i Mariusz Marcinek,
  • prezes Stowarzyszenie Oldbojów Pogoni Szczecin im. Floriana Krygiera. Zbigniew Piasecki.
Zbiór fotografii Marka Biczyka jest niewątpliwie bardzo wartościowy także w szerszym kontekście polskich ligowych i pucharowych rozgrywek piłki nożnej mężczyzn.
 
Wydarzeniu towarzyszył pokaz slajdów (zeskanowanych fotografii darczyńcy) oraz wystawione na sztalugach cztery przykładowe, wydrukowane w wielkim formacie fotografie, przedstawiające: Floriana Krygiera, Leszka Jezierskiego, Roberta Dymkowskiego i Olgierda Moskalewicza. Te dwie ostatnie doczekały się złożenia autografów przez samych uwiecznionych.
 

O darczyńcy

Pan Marek Biczyk pracę zawodową rozpoczął w 1971 roku w Stoczni Szczecińskiej, a następnie w Okręgowym Przedsiębiorstwie Geodezyjno-Kartograficznym, gdzie rozwijał pasję fotograficzną.
  • Po roku 1990 rozpoczął pracę jako fotoreporter w „Dzienniku Szczecińskim“, a dwa lata później w „Głosie Szczecińskim“. W latach 2004-2007 był etatowym fotoreporterem „Przeglądu Sportowego“, a następnie – aż do dnia dzisiejszego – jego stałym współpracownikiem.
  • Równocześnie podjął współpracę z Polskim Komitetem Olimpijskim i Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki.
  • Do największych osiągnięć Marka Biczyka należy obsługa fotoreporterska Igrzysk Olimpijskich w Londynie (2012), Rio (2016) i Tokio (2021), mistrzostw świata i mistrzostw Europy w piłce nożnej, piłce ręcznej, piłce siatkowej, lekkiej atletyce.
  • Jego prace wyróżniono w konkursie WBK Press Photo na najlepsze fotografie prasowe w kategorii sport.

Relacje medialne

W wydarzeniu brali udział przedstawiciele regionalnych mediów. Oto ich relacje:

Idea

Dzień Darczyńcy obchodzony jest w Archiwach Państwowych nieprzypadkowo 6 grudnia, we wspomnienie św. Mikołaja z Miry. Został ustanowiony przez Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych w 2020 r. dla uhonorowania Darczyńców – archiwalnych Mikołajów – którzy przekazali do narodowego zasobu archiwalnego swoje prywatne zbiory, dokumenty czy fotografie, będące ważnym świadectwem przeszłości.
 
     
     
     
     
 
Fot. Anna Cichy, APSz
 

Data publikacji 7 grudnia 2023