czytaj więcej

Archiwum Państwowe w Szczecinie

Witamy na stronie Archiwum Państwowego w Szczecinie

Zapraszamy do zapoznania się z naszą instytucją i zbiorami

czytaj więcej

Archiwum Państwowe w Szczecinie

Z Kraju

Z prac zespołów naukowych

5–6 maja w Warszawie, w posiedzeniu Zespołu ds. opracowania przepisów kancelaryjno-archiwalnych dla samorządu terytorialnego i administracji rządowej w województwie uczestniczył mgr Andrzej Jabłoński.

Konferencje, sesje, spotkania

8 kwietnia pracownicy archiwum wzięli udział w sesji naukowej z serii "Turystyka nostalgiczna" zorganizowanej przez Wyższą Szkołę Humanistyczną TWP. Referat "Hugo Lemke – uczony i krajoznawca" wygłosiła dr Janina Kosman, natomiast prof. Kazimierz Kozłowski swoje wystąpienie poświęcił arcybiskupowi prof. Kazimierzowi Majdańskiemu – "Arcybiskup Kazimierz Majdański – budowniczy pomostów między Polakam, Żydami i Niemcami, rzecznik polsko-polskiego pojednania".

9 kwietnia w gmachu archiwum odbyło się spotkanie członków zarządu Szczecińskiego Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Poświęcone było organizacji Dnia Kaszubskiego w Szczecinie, którego archiwum jest współorganizatorem.

16 kwietnia w zjeździe archiwistów sądowych odbywającym się w Szczecinie z referatem "Archiwa kancelarii tajnej – razem czy osobno" wystąpił dr Jan Macholak.

16 kwietnia odbyło się też w gmachu Archiwum Państwowego w Szczecinie spotkanie z uczestnikami zjazdu archiwistów sądowych. Dr Paweł Gut zaprezentował najciekawsze dokumenty związane z dziejami Pomorza Zachodniego.

20 kwietnia w archiwum miało miejsce spotkanie z pracownikami Urzędu Marszałkowskiego, które odnosiło się do uczestnictwa naszej placówki w Dniach Pomorza Zachodniego w Meklemburgii-Pomorzu Przednim, które odbędą się 20 sierpnia w Greifswaldzie. Dyrektor archiwum dr Jan Macholak złożył wniosek do Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego o przyznanie Odznaki Gryfa Pomorskiego dyrektorowi Landesarchiv w Greifswaldzie dr. Martinowi Schoeblowi za wieloletnią owocną współpracę ze szczecińskim archiwum i nawiązywanie kulturowych kontaktów z regionem zachodniopomorskim.

26 kwietnia obchodzono 65. rocznicę przejęcia przez Polskę Szczecina. Oprócz oficjalnego złożenia kwiatów, w którym uczestniczyła zastępca dyrektora Maria Frankel, w telewizji regionalnej wyemitowano fragmenty filmu nakręconego z inicjatywy archiwum przed kilku laty o pierwszych dniach w powojennym Szczecinie.

6 maja otwarciu wystawy "Z powojennych dziejów Kościoła katolickiego na Pomorzu Zachodnim" towarzyszyła sesja naukowa poświęcona w szczególności zgromadzeniom zakonnym na Pomorzu Zachodnim. Jej organizatorami był Wydział Teologiczny Uniwersytetu Szczecińskiego, Archiwum Państwowe w Szczecinie i Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie. Referat poświęcony źródłom archiwalnym i fotograficznym dotyczącym wspomnianej problematyki wygłosił dyrektor Jan Macholak.

W dniach 7–8 maja odbył się Dzień Kaszubski w Szczecinie, którego współorganizatorem było Archiwum Państwowe w Szczecinie. W towarzyszącej temu wydarzeniu sesji naukowej pn. "Kaszubi zachodniopomorscy. Historia i kultura" odbywającej się w Zamku Książąt Pomorskich referaty wygłosili: prof. Kazimierz Kozłowski – "O potrzebie upowszechniania wiedzy i prowadzeniu badań o tradycji kaszubskiej na Pomorzu Zachodnim"; dr Jan Macholak, dr Paweł Gut – "Źródła do dziejów Kaszubów zachodniopomorskich w zasobie Archiwum Państwowego w Szczecinie".

13 maja zastępca dyrektora Maria Frankel spotkała się z Rom

Do pobrania:

Data publikacji 4 maja 2010