czytaj więcej

Archiwum Państwowe w Szczecinie

Witamy na stronie Archiwum Państwowego w Szczecinie

Zapraszamy do zapoznania się z naszą instytucją i zbiorami

czytaj więcej

Archiwum Państwowe w Szczecinie

Inauguracja lekcji poświęconych Tadeuszowi Kościuszce

11 marca 2024 r. przeprowadziliśmy pierwszą autorską lekcję poświęconą postaci Tadeusza Kościuszki oraz Insurekcji Kościuszkowskiej z okazji 230. rocznicy jej wybuchu (1794).

Słuchaczami była młodzież I klasy liceum w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Gryfinie. Przypomnijmy, że liceum wchodzące w skład zespołu nosi imię Bohaterów Powstania Warszawskiego. Zajęcia prowadził mgr Bartosz Sitarz.

Młodzież mogła się dowiedzieć o pochodzeniu Tadeusza Kościuszki, jego młodości (w tym niespełnionej miłości), wykształceniu, podróżach zagranicznych, udziale w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych Ameryki oraz wojnie w obronie Konstytucji 3 maja. Szczególnie dużo miejsca poświęcono rzecz jasna Insurekcji Kościuszkowskiej, związanym z nią bitwom (Racławice, Szczekociny, Maciejowice, obrona prawobrzeżnej Warszawy) i postaciom (Bartosz Głowacki, Jan Kiliński), jak również stosunkowi Tadeusza Kościuszki do kobiet, chłopów (Uniwersał Połaniecki) oraz… amerykańskich niewolników.

Na koniec przybliżono wybrane upamiętnienia związane z Tadeuszem Kościuszką. A jest ich niezmiernie wiele – od Polski po Stany Zjednoczone, od Rosji po… Australię. Są to: ulice, place, pomniki, kopce, nazwy miejscowości, a nawet wyspa oraz - zapewne najbardziej monumentalne - najwyższy szczyt Australii, Mount Kosciuszko (2228 m n.p.m.), nazwany tak przez polskiego podróżnika Pawła Edmunda Strzeleckiego.

W prezentacji nie zabrakło także wątków lokalnych – materiałów z zasobu Archiwum Państwowego w Szczecinie, obrazujących politykę Królestwa Prus wobec insurekcji.

Na koniec młodzież odwiedziła magazyn archiwalny, gdzie zaprezentowaliśmy dokumenty dotyczące Gryfina – od tych najstarszych, XIII-wiecznych, po pochodzące z czasów po 1945 roku.

     

Fot. Anna Cichy, APSz

Data publikacji 12 marca 2024