czytaj więcej

Archiwum Państwowe w Szczecinie

Witamy na stronie Archiwum Państwowego w Szczecinie

Zapraszamy do zapoznania się z naszą instytucją i zbiorami

czytaj więcej

Archiwum Państwowe w Szczecinie

Historia łączy – warsztaty archiwalno-historyczne dla młodzieży

Od wielu lat szczecińskie Archiwum Państwowe współpracuje z Archiwum Krajowym w Greifswaldzie (Landesarchiv Greifswald), zaś od 2011 r. także z Archiwum Miejskim (Stadtarchiv Greifswald). Współpraca z obu niemieckim partnerami z Greifswaldu odbywa się na wielu płaszczyznach, w tym oprócz wspólnych przedsięwzięć stricte archiwalnych, podejmowane są projekty popularyzatorskie, edytorskie, wystawiennicze i edukacyjne. Tu wymienić można by chociażby pamiętną wystawę „Sąsiedzi w Europie. Księstwo Pomorskie i Królestwo Polskie 1000–1648” prezentowaną w Krakowie, Szczecinie i Greifswaldzie w latach 2012–2013 czy polsko-niemiecką konferencję, która odbyła się w Greifswaldzie w 2012 r., poświęconą pracy przymusowej na Pomorzu Polaków w czasie drugiej wojny światowej i Niemców w okresie powojennym do 1950 r., którą poprzedziły wywiady z niemal 70 byłymi robotnikami przymusowymi.

Jednym z ostatnich przejawów podejmowanej współpracy była pierwsza edycja warsztatów archiwalno-historycznych dla polsko-niemieckiej grupy młodzieży pn. „Historia łączy”, które odbyły się 25 maja 2016 r. w Szczecinie. Ich organizatorami było Archiwum Państwowe w Szczecinie oraz Archiwum Miejskie w Greifswaldzie. Uczestniczyła w nich młodzież ze szkół: Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Szczecinie, Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Szczecinie, Zespołu Szkół nr 11 w Szczecinie oraz szkół z Greifswaldu: Arndtschule, Jahn-Gymnasium oraz Martinschule.

Program spotkania był bardzo bogaty. Warsztaty rozpoczęły się w siedzibie szczecińskiego Archiwum Państwowego wykładem dr. hab. Pawła Guta połączonego z prezentacją oryginalnych dokumentów z zasobu AP w Szczecinie. Następnym punktem był spacer po mieście. Oprowadzania podjęła się młodzież z ZS nr 11 w Szczecinie. Natomiast w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Szczecinie młodzież przedstawiła przygotowane przez siebie prezentacje, dotyczące m.in. historii Szczecina i Greifswaldu oraz ich mieszkańców.

Głównym celem warsztatów jest edukacja historyczna skierowana na poznanie dziedzictwa historycznego na przykładzie zasobów archiwalnych regionu Pomorza Zachodniego i Pomorza Przedniego, zwłaszcza miast Greifswaldu i Szczecina. Oprócz tego jest to doskonała okazja do nawiązania nowych znajomości. Kolejna okazja do spotkania będzie już jesienią podczas rewizyty polskiej młodzieży u naszych partnerów z Greifswaldu.

 

Warsztaty zostały dofinansowane ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Data publikacji 31 maja 2016